فرایند تولید مالت و مشخصات آن

فرایند تهیه مالت از جو مالتینگ

فرایند تهیه مالت از جو مالتینگ و مالت سازی، خصوصیات و مشخصات فنی مالت طبق استاندارد، را در این نگارش، بصورت جامع و بزبان ساده بیان می کنیم و به اهمیت مالت در زنجیره غذایی می‌پردازیم و مواد معدنی و آلی موردنیاز و ضروری که در مالت وجود دارد، را بررسی می‌کنیم.

جو با استاندارد MEBAK

جو مالتینگ به خودی خود با کمبود مواد نشاسته‌ای مورد تجزیه به مواد قندی و کمبود آنزیمهای مختلف برای تجزیه مواد نشاسته ای به قندی، و کمبود اسیدهای آمینه از مواد پروتئینی برخوردار می‌باشد، قابل استفاده برای تولید نوشابه مالت نیست. لذا در مالت سازی، ابتدا می‌بایست، این جو را به مالت تبدیل کرده تا با فعل و انفعالات بیوشیمی که در دانه بوجود می‌آید، به دانه‌های جو، خصوصیات برتری داده تا بتوانیم شربت مالت با کیفیت بالا از آنها، تهیه کنیم.

در تبدیل جو به مالت، از روش و فرایند های مختلفی میتوان استفاده کرد که این عمل در بخش مالت سازی صورت می‌گیرد. در این مرحله، باید از دقت عمل بسیار بالایی برخوردار بود تا بتوانیم از یک جو مالتینگ به یک محصول جدید و ماده اولیه که نام آن مالت است و مناسب تولید نوشیدنی های مالت میباشد، برسیم. زمانیکه فعل و انفعالات بیوشیمی و تجزیه پذیری در مالت سازی بر روی جو صورت میگیرد، چنانکه تحت کنترل نباشد و یا در ابتدا آنالیزهای اولیه که بر روی جو انجام شده، درست و دقیق نباشد و یا نوساناتی داشته باشد در نهایت، نمی‌توان مالت قابل قبول با استاندارد جهانی را تولید کرد.

در ابتدا دانه جو مالتینگ در مالت سازی، مرحله جوانه زنی دانه را، در مدت زمان 5 الی 6 روزه، طی می کند و فعل و انفعالات بیوشیمی در دانه جو مالتینگ انجام می‌گردد. در این مرحله جوانه زنی، فعل و انفعالات، باعث افزایش آنزیمهایی که مواد نشاسته‌ای را تبدیل به مواد قندی مینماید از قبیل آلفا و بتا آمیلاز می‌شود و یا آنزیمهایی که اندو و اکسو پپتیداز از مواد پروتئینی را به کوچک‌ترین اجزاء خود، یعنی اسیدهای آمینه تبدیل می‌نماید و یا آنزیمهای بتاگلوکاناز که باعث خورد شدن بتاگلوکان می‌شود.

در مرحله بعد، پس از مرحله جوانه زنی به جهت اینکه جوانه جو مالتینگ مواد غذایی موجود درون دانه را، برای رشد خود استفاده ننماید، دانه جوانه زده شده به دستگاه خشک کن فرستاده می‌شود که در مرحله پروسه خشک شدن طی مدت زمان تقریبی 24 ساعت، پروسه خشک شدن به اتمام رسیده و محصول بدست آمده مالت نامیده می شود، که از این مالت بدست آمده بعنوان ماده اولیه برای تولید انواع نوشابه های مالت استفاده میشود.

خصوصیات و مشخصات فنی مالت

همانطور که اشاره شد، خصوصیات و مشخصات فنی مالت، برای تولید نوشیدنی ها باید از یک استاندارد جهانی برخوردار باشد که در اینجا به این نکات مهم و ضروری میپردازیم.

جدول خصوصیات مالت با جو مالتینگ مطابق استاندارد بین المللی MEBAK برای تهیه شربت مالت:


مشخصات واحد اندازه گیری مقدار
رطوبت  دانه مالت % 3 – 5
عصاره مالت % .wfr بیشتر از 81
نرمی دانه % 80 – 85
دانه های سخت شیشه ای % کمتر از 2
ویسکوزیتی % .mPas. GG کمتر از 1,58
پروتئین % .wfr 9 – 11,5
پروتئین حلال (عدد کول باخ) % 38 – 40
بتا گلوکان mg/l کمتر از 300
آلفا آمیلاز .DU, wfr بیشتر از 40
بتا آمیلاز .DP, wfr بیشتر از 300

(.wfr مخفف دو کلمه water free یعنی بدون آب می‌باشد.)

نوشابه مالت برای سلامتی انسان

نوشابه مالت، یکی از تنها نوشابه‌هایی در جهان میباشد که بعنوان نوشیدنی ایزوتونیک  Isotonic شناخته شده است، یعنی کسانی که روزانه در اثر تعرق بدن خود، مقداری املاح مفید بدنشان را از دست میدهند و یا با انجام کارهای سنگین مانند ورزشکاران، که باعث مصرف مواد معدنی و آلی عضلات بدن میشود، با نوشیدن نوشابه مالت قادر خواهند بود که این املاح از دست رفته را بلافاصله و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تأمین و در بدن خود جایگزین نمایند.

نوشابه مالت، حاوی انواع و اقسام ویتامین های مهم، از گروه ویتامینهای ب مانند  B9، B6، B3، B2، B1 و B12 و همچنین ویتامینهای D ، C و اسیدهای مورد نیاز بدن می باشد که این خصوصیات مهم در این نوع از نوشیدنی ها، قابلیت آنها را نسبت به دیگر نوشیدنی ها متمایز میسازد. امروزه در جهان ما، جایگاه این نوشیدنی های مالت، در جایگاه پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین نوشیدنیهای تولیدی قرار دارد که نوشیدن آنها به اندازه نسبی، هیچ ضرری را برای بدن انسان ندارد و حتی با داشتن ویتامینهای زیاد و حاوی مواد معدنی و آلی که دارد در نوشیدنیهای دیگر، تا این حد یافت نمیشود تا جایی که نوشیدن نوشابه مالت، همچنان توسط متخصصین به مقدار لازم روزانه برای عملکرد بهتر بدن توصیه می‌گردد.

در این نگارش سعی شده، فرایند تولید مالت را از جو مالتینگ و همچنین، مشخصات مالت با استاندارد بین المللی را توضیح دهیم و کاربران وبسایت برای تهیه مالت  می توانند با کارشناسان گروه آوینا تماس بگیرند تا راهنمایی لازم برای تهیه مالت به آنها داده شود.

سوال‌ یا درخواست خود در این زمینه را از ما بپرسید.